Anket Tercümesi

Anket Tercümesi  Bildiğiniz üzere hangi dil olursa olsun tercümesi yapılacak şey ne olursa olsun birtakım problemler baş gösterebilir. Gerek dillerin kelime varyasyonundaki çokluk gerek ise kullanım alanlarında bulunan mecaz anlam durumları sebebiyle bazen anlamı bütün olarak çeviriye yansıtmak mümkün olmayabiliyor. Anket tercümesi işinin edebi ya da akademik bir metin olmamasına rağmen zorluk yaratmasının temelde bir sebebi var. Anketlerde asıl amaç az kelime ve az kelime grubu ile karşı tarafın dikkatini çekerek sorulara cevap alınmasını kolaylaştırmaktır. Ve bu kolaylığı sağlamak adına genel anlamda anket soruları kısa, öz ve o dile has olan biçimde yazılır. Bu yüzden ‘native’ olmayan tercümanlar tarafından yapılması oldukça meşakkatlidir.

anket tercümesi

anket tercümesi

 Anket Tercümesi Neden Önemlidir?

 

Anketler yaşadığımız dünyada en önde gelen toplum bazlı sosyoloji deneyimidir. Özellikle gelişen ve değişen küresel hayatta son yıllarda pazarlama sektöründe çok daha sık kullanılır hale gelmiş durumdadır. Bu gelişen alanı neredeyse her sektörden milyonlarca firma müşteri eğilimlerini daha net bir şekilde anlayabilmek adına anket aracılığını düzenli olarak kullanıyorlar. Ancak bunlar bile anketi anket tercümesini en önemli kılan noktalar değiller. En can alıcı nokta dünya üzerindeki siyasi aktörlerin ya da kurum ve kuruluşların tercih edilme potansiyellerini anketler aracılığı ile görüyor olmaları. Bu anket sonuçlarına göre yakın geçmişte de günümüzde de politikalarını değiştiren siyasi liderler olmuştur ve olmaya devam edecektir. Ancak her kim olursanız olun anket sonuçlarının daha doğruyu verebilmesi için daha fazla insana ulaşmanız gerekmektedir. Ve bu insan havuzunu ancak ve ancak farklı dillere yapılan anket tercümeleri ile başarabilirsiniz.

 Anket Çevirisi Yapılırken Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

 

Klasik bir şekilde her çeviride olduğu gibi yine bir kaynak dilimiz ve hedef dilimiz olacaktır. Ancak yazının başlarında belirttiğimiz gibi anket olayının ana özelliklerinin de katkısıyla dil kullanımı biraz daha sokak diline yaklaşabilir. Bu durumda yapılması gereken ve beklenenler çoğu noktadan önemlidir. Öncelikle anket çevirisi hizmeti alacağınız ya da almaya karar vereceğiniz firmada size bu hizmeti sağlayacak tercümanların yetkinliğini sorgulayın. Bu yetkinlik akademik veya bilimsel olmak zorunda değildir. Aranan ilk öncelik çeviri işlemini yapacak şahsın anket tarzı cümlelerden çıkarabileceği anlamlardır. Çünkü dediğimiz gibi anket sorularında kullanılan dil hızlı anlama ve cevap verme amacıyla kullanılmıştır ve bu dil bazen çok yerel hale gelebilir. Bu yerelliğin çeviri esnasında bozulmaması anket tercümesi yapacak olan tercüme firmaları adına birincil öncelik olmalıdır ve siz alıcıların da en dikkat etmesi gereken husustur.

Anket Tercümesi Hizmeti Verdiğimiz Şehirler

 

Anket tercüme hizmeti verdiğimiz bölge merkezler; Aksaray, Ankara, Çankırı, Eskişehir, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Sivas, Yozgat, Kayseri, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Bilecik, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak, Muğla, Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli, Van, Şırnak, Adana, Osmaniye, Antalya, Burdur, Hatay, Isparta, Mersin, Kahramanmaraş, Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Rize, Trabzon, Artvin, Sinop, Tokat, Çorum, Amasya, Samsun, Zonguldak, Bolu, Düzce, Karabük, Bartın, Kastamonu, Bayburt, Giresun, Gümüşhane ve Ordu’dur.

Anket İçin Oluşturulan Metinlerin Ve Soruların Tercüme Edilmesi Hizmeti

 

Bu hizmet ülkemizde özellikle siyasi hareketliliklerin olduğu dönemde ülkemizde bilgi edinmek adına kullanılır. Bu hizmet sayesinde var olan metin Türkçe diline nazaran çok daha fazla insana ulaşarak büyük bir kitle oluşturmaktadır. Bu sebeplerden dolayı ülkemizde bulunan tercüme firmaları anket metinlerini ya da sorularını tercüme etme hizmetini vermektedir. Özellikle ülkemizde işlerini sürdüren anket şirketi sayısının da fazla olması sebebiyle bu hizmet rağbet görmektedir.

Anket Tercüme Hizmeti Verdiğimiz Tercüme Dilleri

 

Anket çevirisi için İngilizce, İtalyanca, Almanca, Arapça, Arnavutça, Azerice, Bengalce, Boşnakça, Bulgarca, Çekçe, Çince, Danca, Farsça, Felemenkçe, Fransızca, Gürcüce, Hırvatça, Hintçe, Hollandaca, Romence, Japonca, Kazakça, Kırgızca, Korece, Yunanca, Lehçe, Moldovca, Makedonca, Norveççe, Hollandaca, Özbekçe, Fince, Romence, Vietnamca, Rusça, Sırpça, Tacikçe, Tatarca, Tayca, Ukraynaca, Urduca, Kürtçe, Slovence, Portekizce, İspanyolca, Latince, Lehçe, Estonca, Malayca ve diğer tüm dillerde yeminli yazılı ve sözlü tercümanlık ve çevirmenlik hizmetlerini tercüme büromuzdan alabilirsiniz.